KOLETEK - CO ZNACZY TA NAZWA?

NIKOGO NIE DZIWI NAZWA ULICA FRANCISZKAŃSKA CZY DOMINIKAŃSKA ALE KOLETEK?

        Ulica (sióstr) Koletek – Nazwa obowiązuje od początku XX wieku i pochodzi od mieszczącego się dawno temu - bo w latach 1593–1820 klasztoru Sióstr Koletek. Kaplica klasztorna (w kształcie "baszty") mieściła się u zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej. Elewacja kaplicy jest w pięknych proporcjach i znajduje się 50 m od naszej bramy.  Zapraszamy tam podejść w drodze do/z zajęć. Więcej info na temat historii i architektury klasztoru sióstr koletek tutaj

 

        Imię Koleta to nic innego jak spolszczona wersja francuskiego imienia Colette – pierwotnie zdrobniała forma imienia Nikoleta, powstałego od Nikoli, żeńskiego odpowiednika Mikołaja

KTO TO SĄ KOLETKI?

        Klasztor św. Kolety powstał w II połowie XV wieku w pobliżu klasztoru bernardynów w Krakowie z tych sióstr, które nie chciały zamieszkać w klasztorze świętej Agnieszki. Siostry nie zachowywały klauzury, nie miały swojego kościoła, a na nabożeństwa chodziły do kościoła bernardynów.


źródło: http://bernardynki.com/klasztor-sw-kolety.html

CIEKAWOSTKA

        W jednym z bocznych ołtarzy kościoła świętego Józefa znajduje się późnogotycka figurka Dzieciątka Jezus zwanego Koletańskim. Pochodzi ona ze skasowanego w 1823 roku klasztoru świętej Kolety. Ostatnie dwie siostry tego klasztoru zostały przeniesione do klasztoru świętego Józefa i przyniosły ze sobą figurkę Dzieciątka Jezus, nazywanego odtąd Koletańskim. (...)
        Figurka dotarła do Krakowa unoszona nurtem Wisły nie wiadomo skąd. Zatrzymała się przy brzegu  naprzeciw  klasztoru sióstr koletek, reguły świętego Franciszka z Asyżu. Siostry wydobyły Figurkę z wody, przyniosły do klasztoru i umieściły na ołtarzyku w refektarzu. Od tego czasu zaczęły się dziać liczne cuda, zwłaszcza nadzwyczajne uzdrowienia z różnych chorób. Wszyscy proszący otrzymywali potrzebne łaski, siostry doznawały szczególnej opieki, dlatego Figurka została otoczona wielką czcią i miłością. (...)

 

źródło: http://bernardynki.com/kult-dzieciatka-jezus-koletanskiego.html

PRAWA AUTORSKIE

Studio Rysunku © 1992 -2019

projekt i wykonanie Aga Silva